Bilard Dziewiątka

22 online
Po prostu wbij dziewiątkę
22 online
Zagraj

Zasady 9 Ball - zasady gry

Wstęp

Bilard 9 to gra dla dwóch graczy rozgrywana na stole z z sześcioma łuzami, przy użyciu dziewięciu ponumerowanych bil i jednej białej. Bile mają numery od 1 do 9. Gracz wbija dziewięć bil uderzając kijem przy użyciu białej bili.

Cel gry

Celem gry jest wbicie bili z numerem 9. Gracz który pierwszy tego dokona wygrywa. Bila 9tka różni się od bili numer 1 paskiem. Bilard 9 różni się od innych bilardów tym, że aby wygrać, wystarczy wbić tą jedną bilę w dowolnym czasie podczas gry.

Tury gry

Tak jak w innych odmianach bilardów, gracze wykonują swoje ruchy w kolejnych turach. Po rozpoczęciu gry, gracz może kontynuować swoją turę, chyba że nie trafi w żadną bilę lub popełni faul.

Gra

Główna zasada w bilardzie 9 mówi, że dla każdego strzału, biała bila musi dotknąć bili o najniższym numerze znajdującej się na stole, przed kontaktem z innymi bilami, w przeciwnym wypadku jest to faul. Najniższy numer na stole nie musi być wbity, wystarczy dotknięcie. Gracz może wbić jakąkolwiek inną bilę w tym czasie, jeśli tylko bila o najniższej wartości była dotknięta przez białą bilę. Jeśli podczas ruchu gracza, żadna bila nie została wbita do łuzy i nie został popełniony faul, gracz traci turę. Jeśli podczas ruchu gracza, żadna bila nie została wbita i nie został popełniony faul, gracz traci turę a jego przeciwnik może umieścić białą bilę gdziekolwiek na stole. Jeśli podczas ruchu gracza, wbije bilę i nie popełni faulu, może kontynuować on grę. Gracze nie muszą deklarować strzałów w żadnym momencie gry.

Rozbicie

Rozbicie to pierwszy strzał na stole, kiedy biała bila dotyka innych bil, ułożonych w romb. Podczas rozbicia, biała bila musi w pierwszej kolejności zderzyć się z bilą numer 1. Ponieważ celem gry jest wbicie bili z numerem 9, jeśli wpadnie ona do łuzy podczas prawidłowo wykonanego rozbicia, gracz automatycznie wygrywa. Ale ponieważ bila ta jest ustawiona w środku rombu, jest to bardzo rzadka sytuacja. Jeśli podczas rozbicia gracz nie wbije żadnej bili, następuje tura przeciwnika. Jeśli gracz który rozbija, wbije jedną lub więcej bil podczas rozbicia (innych niż biała bila), może kontynuować swój ruch. Nieistotne jest, która bila została wbita podczas rozbicia, w kolejnej turze gracz musi dotknąć jako pierwszej bili o najniższym numerze lub jest to faul.

Faule

  • Rozbicie to pierwsze uderzenie które ma miejsce na stole, kiedy biała bila dotyka innych bil ułożonych w romb. Podczas rozbicia, biała bila musi dotknąć najpierw bili z numerem 1 i co najmniej cztery bile muszą dotknąć band.
  • Wbicie białej bili oznacza koniec tury gracza. Przeciwnik może umieścić tą bilę gdziekolwiek na stole przed swoim ruchem.
  • Jeśli pierwsza bila uderzona przez białą bilę nie posiada najniższego numeru na stole, jest popełniony faul. Gracz traci swoją turę. Przeciwnik może umieścić przed swoim ruchem białą bilę w dowolnym miejscu na stole. Nawet, jeśli podczas ruchu gracza, bila o najniższym numerze jest wbita, a nie była to pierwsza bila uderzona przez białą, również oznacza to faul.
  • Dla każdego strzału, białą bilą lub inną, co najmniej jedna bila musi dotknąć bandy. W przeciwnym wypadku jest to faul. Jedyny wyjątek to sytuacja, kiedy bila jest prawidłowo wbita i nie występuje żaden faul. W tym przypadku, żadna bila nie musi dotknąć bandy.
  • W każdym strzale, biała bila musi dotknąć choć jednej innej bili. W przeciwnym wypadku, jest to faul.
  • Jeśli gracz popełni trzy faule pod rząd, przegrywa grę.
  • Jeśli gracz popełni kilka fauli podczas jednego uderzenia, liczone są one jako jeden faul.